T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gümüşhane Kıraç Arazilerinin Gözdesi Mor Bereketi: Lavanta

Yayın Tarihi : 23.6.2020

Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün hazırladığı proje kapsamında 72 bin Lavanta fidesi toprakla buluştu.

Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanlığı tarafından finanse edilen "Gümüşhane İlinde Lavanta Yetiştiriciliğini Geliştirilmesi Projesi" kapsamında çiftçilere 72 bin adet lavanta fidesi dağıtımı gerçekleştirildi.

Proje kapsamında Şiran ilçesinde 60 dekar alanda önceden belirlenen 12 çiftçiye 72 bin lavanta fidesi dağıtımı yapılarak 5 şer dekar alanda modern lavanta bahçeleri kuruldu. Proje kapsamında lavanta yağı ve bal üretimi yapılarak çiftçilerin gelirinin artırılması hedefleniyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2018 yılında DOKAP destekleriyle hayata geçirilen "Gümüşhane İlinde Lavanta Yetiştiriciliğini Geliştirilmesi Projesi" kapsamında 100 bin lavanta fidesi İlimiz Kelkit ve Şiran ilçelerinde 50 dönümlük alanda lavanta bahçeleri oluşturulmuş ve yüzde 100 başarı elde edilmiştir.  Proje kapsamında bu yıl Şiran ilçesinde 60 dekar alanda daha 12 çiftçiye 72 bin lavanta fidesi dağıtımı yapılarak yüzde 100 hibeli toplam 110 dekar alanda lavanta bahçeleri kuruldu.

Lavanta fidelerini çiftçilere dağıtımını gerçekleştirdikten sonra dikim yapan üreticileri ziyaret eden İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, "Gümüşhane İlinde Lavanta Yetiştiriciliğini Geliştirilmesi Projesi" kapsamında 72 bin lavanta fidesini Gümüşhane'ye getirerek Şiran ilçemizde 12 üreticimizle 60 dönüm alanda modern lavanta bahçeleri kurulduğunu belirterek, Amacımız Türkiye coğrafyasında çok kolaylıkla yetişen bu ürünü yaygınlaştırarak, çiftçilerimizin gelir seviyesini artırmak hem de atıl arazileri milli ekonomiye kazandırarak üretimi artırmaktır dedi.

2018 yılında DOKAP desteğiyle hayata geçirdiğimiz proje kapsamında 100 bin lavanta fidesini İlimiz Kelkit ve Şiran ilçelerinde 50 dönümlük alanda lavanta bahçeleri oluşturduklarını ifade eden Birşen, "Projenin ilk yılında başarılı olduğunu gördük. Lavantalar yetişti ve çiçeklerini verdi. Geçen yıl lavanta hasadı yapıldı. Bu yılda 60 dönüm alanda lavanta fidelerini toprakla buluşturarak toplam 110 dönüm alanda lavanta bahçeleri kuruldu.  Asıl verim 3 ve 4.yılda başlayacak. lavanta çiçekleri 1 metre boyuna ulaşacaklar. Çalı formunda bir bitki. 30 yıllık bir ömrü var. Bir kere dikilir ve 30 yıl boyunca hasat ediliyor" dedi.

Gümüşhane'de Lavanta yağının çıkarılması için hazırladıkları proje ile Şiran ilçesinde yağ çıkarma distilasyon ünitesinin kurulduğunu ifade eden İl Müdürü Edip Birşen, proje ile ilgili yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek, Lavanta Yağı çıkarma Makinesi Şiran İlçemize Hayırlı olsun. Kurulan lavanta yağı çıkarma distilasyon ünitesi ile ilk lavanta yağı ve suyu elde edilmiştir. Lavanta yağı çiftçilere yüksek gelir getirecek, lavanta yağı üretimiyle çiftçilerin gelir seviyesini önemli ölçüde artıracaktır. Bir dönümde 9-11 litre arası yağ elde edilen ve Dünyanın en değerli 15 uçucu yağından birisi olan lavanta yağı kozmetik sanayisinde, sabun ve ilaç sanayisinde kullanılan çok değerli bir tıbbi aromatik bitkidir. Amacımız ilimiz coğrafyasında çok kolaylıkla yetişen bu ürünü yaygınlaştırmak, üretime kazandırmak, çiftçilerimizin gelir seviyesini artırmak. Bir dönüm lavanta tarlasından 6 bin lira gelir elde etmeyi hedefliyoruz diye konuştu.

Lavanta'nın Gümüşhane'nin Kelkit ve Şiran ilçelerinde rahatlıkla yetişebilecek bir ürün olduğunu, çiftçilerin bu konuda çok yoğun bir talebi olduğunu ifade eden Birşen, Bunun yanında Gümüşhane arıcılık yönünden zengin bir floraya sahip. Lavanta çiçeğinin bir dönümünden 20-30 kilogram arasında bal verimi olması arıcılarımız için de lavanta balı yeni gelir kapısı olacak. Proje kapsamında lavanta yağı ve bal üretimi yapılarak çiftçilerimizin gelirinin artırılmasını hedefliyoruz. İlimizde ürün desenimizi artırmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki yıllarda da Gümüşhane'de alternatif ürün olarak, Lavanta yetiştiriciliğini yaygınlaştırma çalışmalarımız devam edecektir dedi.