T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gümüşhane'de sarı kantaron bitkisinin hasadı başladı

Yayın Tarihi : 2.7.2020

İlimizde ilk defa proje kapsamında uygulanan sarı kantaron bitkisinin ilk ürünleri hasat edilmeye başlandı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce hazırlanan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanlığınca desteklenen 'Organik Sarı Kantaron yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi' kapsamında İlimizde geçen yıl ekimi gerçekleştirilen sarı kantaron bitkisinin hasadı başladı.

Dünyadaki endemik bitkilerin içerisinde otun şahı diye tabir edilen sarı kantaron bitkisi, İlimizde ilk defa 2019 yılında proje kapsamında Şiran İlçesinde 5 köyde 6 üreticiyle 15 dekar alanda organik Sarı Kantaron bahçeleri tesis edilmiştir.  Organik sertifikalı Sarı Kantaron bahçelerinde Temmuz ayı ile birlikte çiçeklenmeler başlamış olup, ilk ürünler hasat edilmeye başlandı.

Projenin Gümüşhane'de ilk kez uygulandığını ifade eden İl Tarım ve Orman Müdür Edip Birşen, 'Bölgemize, Şiran'a katma değer katacak önemli bir projeyi hayata geçirdik. Şiran ilçemizde 5 köyde 15 dekar alanda uygulamaya koyduğumuz organik sarı kantaron bahçeler tesisi yapılarak,  geçen yıl temmuz ayında fidelerin dikimini yaptık. Artık hasat zamanı geldi. İlk ürünleri hasat edilmeye başlandı. Sarı kantaron bizim doğamızda yetişebilen bir ürün grubu. Özellikle Bölgemizde doğal olarak yayılış göstermektedir. İlimizde üretimi artırmak ve yeni çeşitler kazandırmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Sarı kantaron bitkisi alternatif tıbbın vazgeçilmezleri arasında yer aldığını, çiçeğinin, yağının ve tohumunun kullanıldığını, organik olarak, kurutulup çayının elde edildiğini stres ve depresyona iyi geldiğini vurgulayan  İl Müdürü Birşen, sarı kantaron  bitkisinin fazla maliyeti ve emeği olmadan İlimizde  doğal şartlarında yetişmesinin  proje için büyük avantaj olduğunu dile getirdi.

Dünya genelinde gittikçe büyüyen bir pazar olan tıbbi aromatik bitkiler üretiminde Bakanlığımızca son dönemde birçok çalışma başlatıldığını belirten Birşen, İlimizin bakir coğrafyası ve zengin florası ile bu alanda önemli bir potansiyel barındırdığını ifade ederek DOKAP tarafından finanse edilen projenin danışmanlığını Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tıbbi Bitkiler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yüksel Kan yapmaktadır. Yapılan işbirliği ile iyi sonuçlar alacaklarını ifade etti.

Çiftçilerimizin sarı kantaron bitkisine alternatif ürün olarak ilgi göstermesi ile önemli bir gelir kapısı açılmış olacağını belirten Birşen,  Sarı kantaron bitkisinin alternatif ürün olarak ilimiz tarımına kazandırılması için yürütülen proje çalışmalarımız önümüzdeki yılda devam edeceğini kaydetti.