T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım Arazileri Artık Dijital Ortamda Kiralanabilecek

Yayın Tarihi : 26.12.2020

Dijital Tarım Pazarı platformunda tarım arazileri kiralama hizmetinin hayata geçirilmesi ile atıl durumda olan araziler üretime kazandırılacak.

Araziler dijital ortamda kiralanacak, atıl araziler üretime kazandırılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın dijital devrim niteliğindeki hizmeti Dijital Tarım Pazarı sağladığı yeniliklerle çiftçilerin hayatını kolaylaştırmaya, üretime katkı sağlamaya devam ediyor.
Atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması amacıyla hayata geçirilen uygulama ile arazisini kiraya vermek isteyen vatandaşlarla arazi kiralamak isteyen vatandaşlar dijital platformda bir araya gelebiliyor.

Daha fazla tarımsal üretim yapmak isteyen üreticiler arazi kiralama modülü ile kiralık tarım arazilerini dijital ortamda görebilecekler. Bu sayede daha fazla üretim ve daha fazla gelir elde edebilecekler. Tarım arazisini kiraya vermek isteyenler sisteme giriş yaparak, Tapu Kadastro Bilgi Sistemleri üzerinden üzerine kayıtlı tarım arazilerini dijital ekranda görebilecekler ve modülde istenilen bilgileri sisteme kolaylıkla girebilecekler.

Bu kapsamda, tarım arazisini kiralamak isteyenler; arazisinin sulama sisteminin olup olmadığını, kuru ya da sulu tarıma uygunluğunu, geleneksel üretim, iyi tarım, organik tarıma ya da örtü altı üretim mi olduğunu, araziye ekilen, ekilebilecek ürünleri ve dönüm bilgilerini sisteme kaydedecekler. Ayrıca arazinin fotoğrafını koyabilecek ve detay bilgilerini de açıklama bölümüne yazabilecekler.

Ekilmedik bir karış toprak kalmasın sloganıyla yola çıkan Tarım ve Orman Bakanlığı'nın DİTAP hizmeti ile üretim artacak, gelir artacak ve çiftçi, üretici kazanacak.


 DİTAP üzerinden tarım arazileri kiralama modülünü kullanmak isteyen vatandaşlar gerekli bilgilere https://ditap.gov.tr internet adresi üzerinde ulaşabiliyor.


Siteye girmek için: https://ditap.gov.tr

MODÜLÜN UYGULAMA VİDEOSU